Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dąbrówka rozłogowa

Ajuga reptans
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Występuje w stanie dzikim w Afryce, Azji i Europie. Jej nasiona roznoszone są przez mrówki. Jest mało wymagającą okrywową byliną z nadziemnymi rozłogami. Szybko się rozrasta, tworząc zwarty kobierzec ciemnozielonych, błyszczących liści, więc trzeba dbać, by nie zagłuszała innych rosnących w sąsiedztwie roślin. Nadaje się do obsadzania powierzchni pod krzewami i drzewami, a także skarp, które chroni przed erozją. Można też uprawiać ją w pojemniku, w kompozycjach z innymi roślinami. Jest półzimozielona i wytrzymała na mróz.

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, wapiennych, ale toleruje też inne podłoża. Wygląda bardzo efektownie, gdy późną wiosną rozwijają się jej kwiaty zebrane w kwiatostany na szczytach pędów, tworząc niebieski łan (odmiany kwitną też na fioletowo, biało, różowo i purpurowo. To roślina miododajna. Poza okresem kwitnienia bardzo efektowne są odmiany o barwnych liściach: 'Atropurpurea'- wiśniowopurpurowych, 'Burgundy Glowe' – zielono-różowo-purpurowych z kremowymi plamami, 'Multicolor' – zielono-purpurowych z dodatkiem różowego, kremowego i rdzawego, 'Variegata' – zielonych, biało obrzeżonych. (as)

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.