Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pięciornik lśniący

Pięciornik lśniący

Żeleźniak żółty

Żeleźniak żółty

Wełnianka wąskolistna

Wełnianka wąskolistna

Oczeret sztyletowaty

Oczeret sztyletowaty

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dąbrówka rozłogowa

Ajuga reptans
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Występuje w stanie dzikim w Afryce, Azji i Europie. Jej nasiona roznoszone są przez mrówki. Jest mało wymagającą okrywową byliną z nadziemnymi rozłogami. Szybko się rozrasta, tworząc zwarty kobierzec ciemnozielonych, błyszczących liści, więc trzeba dbać, by nie zagłuszała innych rosnących w sąsiedztwie roślin. Nadaje się do obsadzania powierzchni pod krzewami i drzewami, a także skarp, które chroni przed erozją. Można też uprawiać ją w pojemniku, w kompozycjach z innymi roślinami. Jest półzimozielona i wytrzymała na mróz.

Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, wapiennych, ale toleruje też inne podłoża. Wygląda bardzo efektownie, gdy późną wiosną rozwijają się jej kwiaty zebrane w kwiatostany na szczytach pędów, tworząc niebieski łan (odmiany kwitną też na fioletowo, biało, różowo i purpurowo. To roślina miododajna. Poza okresem kwitnienia bardzo efektowne są odmiany o barwnych liściach: 'Atropurpurea'- wiśniowopurpurowych, 'Burgundy Glowe' – zielono-różowo-purpurowych z kremowymi plamami, 'Multicolor' – zielono-purpurowych z dodatkiem różowego, kremowego i rdzawego, 'Variegata' – zielonych, biało obrzeżonych. (as)

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.