Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Czyściec wielkokwiatowy

Stachys grandiflora = Stachys spicata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czyściec wielkokwiatowy pochodzi z Kaukazu, jednak w naturalnym środowisku można go spotkać także w Turcji i Iranie. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest często mylona z szałwią. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Czyściec wielkokwiatowy - opis

Czyściec wielkokwiatowy to bylina o wzniesionym, lekko kępiastym pokroju i dość sztywnych pędach. Zazwyczaj osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Ma dwa rodzaje liści: odziomkowe - ogonkowe, jajowate, karbowane i mocno owłosione oraz pędowe - znacznie mniejsze, siedzące, o sercowatym kształcie. Okres kwitnienia czyśćca wielokwiatowego przypada na czerwiec oraz lipiec. Osadzone na okółkachróżowofioletowe kwiaty są zebrane w ozdobne kłosy. Owocem jest rozłupnia, która rozpada się na cztery rozłupki.

Czyściec wielkokwiatowy - warunki uprawy

Czyściec wielkokwiatowy jest dość łatwy w uprawie, lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Podłoże powinno być w miarę żyzne, bogate w próchnicę, najlepiej o odczynie obojętnym, lekko wilgotne. Roślina dobrze znosi okresowe niedobry wody, jednak jeśli występują one podczas kwitnienia, wtedy kwiaty szybko opadają. Czyściec jest w pełni mrozoodporny. Jest odporny zarówno na choroby, jak i szkodniki.

Czyściec wielkokwiatowy - pielęgnacja

Czyściec wielkokwiatowy potrzebuje regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia, gdy zapotrzebowanie na wodę jest największe. Po przekwitnięciu należy usunąć pędy kwiatowe, dzięki temu formuje się ładna rozeta, z której roślina wypuszcza nowe liście. Raz na jakiś czas warto czyściec wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładnikowym, zwłaszcza po okresie zimowym, kiedy roślina jest osłabiona.
Czyściec wielkokwiatowy rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion oraz w sposób wegetatywny przez podział rośliny wiosną lub późnym latem.

Czyściec wielkokwiatowy - zastosowanie

Czyściec wielkokwiatowy idealnie sprawdzi się w grupie, a także pośród innych bylin kwitnących w tym samym okresie co on. Można go sadzić wzdłuż ścieżek i na skalniakach. Warto sadzić go w miejscach odwiedzanych przez ludzi, aby mógł eksponować swój piękny i intensywny kolor kwiatów. Niestety, nie sprawdza się jako kwiat cięty (szybko więdnie).

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.