Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Czyściec wełnisty

Stachys byzantina = Stachys lanata = Stachys olympica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty, zadarniający
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: srebrzysta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Czyściec wełnisty należy do rodziny jasnotowate (Lamiaceae). Jest płożącą się byliną tworzącą gęste kępy. Dorasta do 40 cm wysokości. Jest roślina okrywową – tworzy dekoracyjne, srebrzyste dywany.
Czyściec wełnisty ma duże, jajowate liście pokryte gęstym, miękkim, srebrzystym kutnerem. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiatostany są ozdobne w początkowej fazie, potem warto je ściąć – roślina będzie silniejsza i lepiej się rozrośnie.

Czyściec wełnisty nie jest wymagający, dobrze znosi suszę, może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym (na stanowiskach słonecznych liście są bardziej srebrzyste). Najlepsze dla niego jest podłoże piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, niezbyt wilgotne. Jest tolerancyjny co do odczynu podłoża. Roślina całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5. Liście utrzymują się na roślinie także zimą. Roślina miododajna.

Czyściec wełnisty
rozmnaża się najczęściej przez podział roślin w okresie wiosennym, ale można też rozmnażać go przez nasiona. Co kilka lat można rośliny odmłodzić dzieląc kępy. Warto też czyściec co kilka lat ściąć tuż przy ziemi – pobudzi to roślinę do wytworzenia nowych liści.
Czyściec wełnisty w ogrodach wykorzystuje się najczęściej do obsadzania rabat, na obwódki, do ogrodów skalnych, na wrzosowiska oraz jako roślina okrywowa. Nadaje się także na zielone dachy. Można go sadzić w małych grupach albo na dużych powierzchniach (liczba roślin na 1 m2: 12).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.