Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żółwik (Chelone obliqua)

Żółwik ukośny

Złocień Weyricha

Złocień Weyricha

Pstrolistka sercowata

Pstrolistka sercowata

Aster gawędka

Aster gawędka

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Cymbalaria murowa = cymbalaria bluszczykowata

Cymbalaria muralis (Linaria cymbalaria)
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielono-purpurowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: liliowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cymbalaria murowa, zwana także cymbalarią bluszczykowatą bądź lnicą bluszczykowatą, to niska (dorasta do 5–10 cm wysokości), płożąca bylina, która intensywnie rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom i zakorzeniającym się, pokładającym pędom.
Liście cymbalarii są drobne i dość grube, mają okrągłosercowaty kształt, z wierzchu jasnozielone, pod spodem często purpurowe.

Cymbalaria murowa kwitnie od maja do września. Drobne kwiaty przypominają kwiaty lwiej paszczy, są liliowe z białą wargą i żółtą plamką, wyrastają pojedynczo z kątów liści.

Cymbalaria murowa najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, w wilgotnym i próchnicznym podłożu. Wymaga okrycia na zimę. Roślinę rozmnaża się za pomocą rozłogów.
Cymbalaria murowa swą nazwę zawdzięcza temu, że intensywnie się rozrastając wciska się w wąskie szczeliny między kamieniami, a także potrafi „wspinać się” po murach oraz niższych krzewach. To roślina ekspansywna. Znakomicie nadaje się na skalniaki i do obsadzania murków i skarp. Najlepiej sadzić ją po kilka roślin w grupie. Roślinę można uprawiać w pojemnikach.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.