Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

funkia 'Dust Devil'

Funkia 'Dust Devil'

Mikołajek ametystowy

Mikołajek ametystowy

Barwinek pospolity ‘Cahill’

Barwinek pospolity ‘Cahill’ ('Illumination')

Fargesia północnosyczuańska

Fargesia północnosyczuańska 1

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Cieszynianka wiosenna

Hacquetia epipactis = Dondia epipactis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Cieszynianka wiosenna to niska bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae), na naturalnych stanowiskach występująca niezależnie w północno-wschodnich Włoszech, na Słowenii, w Chorwacji i w południowo-wschodnich Alpach austriackich oraz w Karpatach Zachodnich i przyległym niżu. W Polsce rośnie przede wszystkim na Pogórzu Cieszyńskim oraz rzadziej w innych rejonach kraju (Śląsk, Wyżyna Lubelska, płaskowyże Rybnicki i Głubczycki oraz w dolinie górnej Odry), gdzie porasta głównie lasy grądowe i łęgi. W naszym kraju jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. W tym celu, na naturalnych stanowiskach jej występowania (głównie w okolicach Cieszyna) stworzono rezerwaty przyrody (m.in. ‘Lasek miejski nad Pucówką’, ‘Lasek Miejski nad Olzą’. ‘Kopce’, ‘Skarpa Wiślicka’, ‘Cieszynianka’, ‘Wodny Dół’). Roślina umieszczona na Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski (2006).
Roślina wytwarza niewysoką  (do 20 cm) rozetę odziomkowych, 3-5 dłoniasto złożonych  liści,  o długich ogonkach i ząbkowanych blaszkach, które wyrastają z przyziemnego kłącza.
Żółte, drobne kwiaty pojawiają się jeszcze wiosna, w marcu, przed rozwojem liści i tworzą nietypowe, jak dla tej rodziny kwiatostany typu główka, podparte 5-7 efektownymi zielonkawymi podsadkami. Kwitnienie trwa do maja.
Cieszynianka rośnie najlepiej w półcieniu, na żyznych i wilgotnych, ale przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Nie znosi suszy, powinna mieć stale lekko wilgotne podłoże, w okresie bezdeszczowym powinna być dodatkowo podlewana. Stosunkowo odporna na mróz, ale lepiej zimuje w miejscach osłoniętych i ciepłych. Strefa mrozoodporności - 5.
Doskonała roślina na ocienione fragmenty ogrodów skalnych i alpinariów lub wiosenne rabaty.
Rozmnaża się przez wysiew nasion, które wysiewamy bezpośrednio na miejsce stałe zaraz po zbiorze lub przez podział roślin pod koniec zimy , przed pojawieniem się pąków kwiatowych lub po kwitnieniu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.