Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Zawciąg nadmorski

Zawciąg nadmorski

żurawka amerykańska 'Marvelous Marble'

Żurawka amerykańska ‘Marvelous Marble'

żurawka ‘Georgia Peach'

Żurawka ‘Georgia Peach'

Orlik pospolity 'Nora Barlow'

Orlik pospolity 'Nora Barlow'

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Chryzantema wielkokwiatowa

Dendranthema grandiflora
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chryzantema wielkokwiatowa (dendrantema, złocień) w stanie naturalnym najwięcej gatunków chryzantem występuje w Azji. Od nich pochodzą znane dziś i cenione liczne odmiany. Chryzantema wielkokwiatowa jest byliną należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Chryzantema w systematyce roślin

W kwestii klasyfikacji roślin należących do tej rodziny od kilkudziesięciu lat trwa spore zamieszanie. Część gatunków dawniej nazywanych chryzantemami zmieniło swe miejsce w systematyce. Teraz do rodzaju chryzantema wielkokwiatowa (dendrantema) zalicza się byliny i podkrzewy uprawiane w gruncie i w różnym stopniu odporne na mróz, odmiany uprawiane pod folią i szkłem a także włączono tu gatunki takie jak złocień koreański, złocień azaliowy, złocień japoński, złocień chiński. Najczęściej traktowane są jak gatunki sezonowe, choć wiele z nich w zacisznych miejscach może zimę przetrwać w ogrodzie.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy - jesienne kwiaty. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

Chryzantema wielkokwiatowa – kwiaty

Odmiany chryzantemy wielkokwiatowej zwykle dorastają do 60–80 cm wysokości i mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Ciemnozielone liście są charakterystycznie pierzasto powcinane, mogą mieć nawet 15 cm długości.
Kwiaty odmian chryzantemy różnią się wielkością, kształtem i barwą. Na rynku dostępne są chryzantemy o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Mogą być białe żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe, lila, brązowomiedziane.

Chryzantema wielkokwiatowa – uprawa

Chryzantemy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. Należy uważać, aby wokół korzeni nie stagnowała woda, bo może to prowadzić do ich gnicia. Rośliny negatywnie reagują także na przesuszenie – kwiaty szybko wtedy więdną. Zarówno nadmiar, jak niedobór wody zwiększają też podatność na choroby grzybowe.
Nawożenie chryzantem może być intensywne – zwłaszcza przed i w czasie kwitnienia.

Przygotowane sadzonki chryzantem przenosi się na miejsca stałe od maja aż do jesieni. Po przekwitnięciu pędy można ściąć, a rośliny przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wtedy podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę niż odmiany o większych kwiatach.

Chryzantema wielkokwiatowa – zastosowanie

Chryzantemy to bardzo ceniona późno letnia i jesienna dekoracja ogrodów. Rozmaitość oferowanych odmian jest bardzo duża, można więc tworzyć z nich wspaniałe barwne rabaty. Doskonale sprawdzają się też w uprawie w pojemnikach. W Polsce są często wykorzystywane do dekoracji grobów. Doskonale nadają się także na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy na balkonie: jak uprawiać chryzantemy na balkonie

 

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.