Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Rzęsa trójrowkowa

Rzęsa trójrowkowa

Trzykrotka wirginijska

Trzykrotka wirginijska

Przetacznik armeński

Przetacznik armeński

Nachyłek okółkowy

Nachyłek okółkowy

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Chryzantema

Dendranthema
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, pomarańczowa, żółta, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Chryzantema
    Fot: www.thinkstockphotos.com
Opis:

Chryzantema to roślina wieloletnia, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W stanie naturalnym najwięcej gatunków chryzantem występuje w Azji. W ogrodzie chryzantemy zwykle dorastają do 60 cm wysokości i mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Mają charakterystyczne, pierzastopowcinane liście.
Kwiaty chryzantemy, w zależności od gatunku, różnią się wielkością, kształtem i barwą. Na rynku dostępne są zarówno chryzantemy o kwiatach pojedynczych, jak i półpełnych czy pełnych. Barwa kwiatów może być biała, żółta, różowa, czerwona, pomarańczowa.

Chryzantemy są stosunkowo łatwe w uprawie, o ile zapewni im się odpowiednie warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. W czasie uprawy należy uważać, aby nie zalewać korzeni - zbyt obfite podlewanie może prowadzić do ich gnicia i wystąpienia chorób grzybowych. Chryzantemy negatywnie reagują także na przesuszenie – kwiaty szybko więdną. Nawożenie chryzantem może być intensywne – zwłaszcza przed i w czasie kwitnienia.
Chryzantemy wysadza się na miejsce stałe od maja aż do jesieni. Znakomicie nadają się do uprawy w pojemnikach. Po przekwitnieniu pędy można ściąć, a rośliny przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wtedy podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę niż odmiany o większych kwiatach.

Z chryzantem można tworzyć jesienne, barwne rabaty. W Polsce są często wykorzystywane do dekoracji grobów. Nadają się także na kwiat cięty.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.