Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Calla palustris

Czermień błotna

Rodgersja kasztanowcolistna

Rodgersja kasztanowcolistna

Przelot pospolity

Przelot pospolity

Goryczka daurska

Goryczka daurska

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Chaber wielkokwiatowy

Centaurea macrocephala
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chaber wielkokwiatowy prawdopodobnie pochodzi z Kaukazu i Azji Zachodniej. W Polsce można go spotkać jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inna nazwa - chaber wielogłówkowy.

Chaber wielkokwiatowy - opis

Chaber wielkokwiatowy to roślina wieloletnia o wzniesionym pokroju, osiągająca od 50 do 100 cm wysokości. Ma dość silną, sztywną, pustą w środku łodygę. Liście są duże, odziomkowe, pojedyncze, z ząbkowanymi brzegami, w dotyku szorstkie, mają lancetowaty kształt. Okres kwitnienia chabra wielkokwiatowego przypada od lipca do sierpnia. Dość duże, żółte kwiaty zebrane są w koszyczkowate kwiatostany, znajdujące się na szycie pędów. Pąki kwiatowe okryte są brązowymi łuskami. Owocem są niełupki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

Chaber wielkokwiatowy - warunki uprawy

Chaber wielkokwiatowy jest rośliną mało wymagającą. Preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach suchych, dobrze radzi sobie z brakiem dostępu do wody. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, o pH od obojętnego do lekko zasadowego. Roślinę można uprawiać nawet na podłożach ubogich w składniki pokarmowe - może tam słabiej kwitnąć, ale nie zamiera.

Chaber wielkokwiatowy - pielęgnacja

Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Pomimo że chaber jest wytrzymały na suszę, starajmy się go, zwłaszcza podczas dużych upałów, regularnie podlewać. Kwiaty po przekwitnięciu najlepiej usunąć - nie pełnią one wtedy już funkcji ozdobnej, a jeśli tego nie zrobimy, roślina zacznie brązowieć od podstawy. Chaber wielkokwiatowy rozmnaża się przez nasiona wysiewane najlepiej na wiosnę.

Chaber wielkokwiatowy - zastosowanie

Chaber wielkokwiatowy bardzo dobrze sprawdza się jako roślina do obsadzenia rabat, kwietników, idealnie prezentuje się także na obwódkach. Może być ciekawym tłem dla niższych roślin. Warto sadzić chabra w grupach, tworzy wtedy ciekawą krzaczastą kępę. Z racji swoich rozmiarów polecany jest raczej do dużych ogrodów. Nadaje naturalistyczny charakter kompozycjom w ogrodach.
Chaber wielkokwiatowy nadaje się jako kwiat cięty, wykorzystywany jest również do suchych bukietów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.