Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Tawułka Arendsa

Tawułka Arendsa

Mak wschodni

Mak wschodni

Rogownica kutnerowata

Rogownica kutnerowata

Żurawka 'Amber Waves'

Żurawka 'Amber Waves'

Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Chaber białawy

Centaurea dealbata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów
Opis:

Chaber białawy należy do rodziny astrowatych Asteraceae.

Chaber białawy to bujnie rosnąca bylina o sztywnych łodygach, osiągająca około 80 cm wysokości. Ma ozdobne, powcinane liście, matowo zielone, pod spodem prawie białe.

Kwitnie latem: od czerwca do sierpnia. Kwiaty koloru lilioworóżowego są zebrane w pierzaste kwiatostany koszyczki o średnicy około 6 cm. Koszyczki kwiatowe znajdują się tylko na wierzchołkach pędów. Podczas kwitnienia kwiaty chętnie odwiedzają pszczoły i motyle.

Chaber białawy wymaga gleby przepuszczalnej, bogatej w wapń, o odczynie zasadowym. Najlepiej czuje się na stanowiskach suchych i słonecznych.

Chaber białawy nadaje się na duże rabaty bylinowe, a także do nasadzeń naturalistycznych w małych grupach po 3–10 roślin razem. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane od kwietnia do czerwca do zimnego inspektu bądź na rozsadniku. Do gruntu, na miejsce stałe, wysadzamy rośliny we wrześniu, w rozstawie 25–45 cm. Kwitnie w następnym roku po posadzeniu.

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.