Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pstrolistka sercowata

Pstrolistka sercowata

Phyllostachys aureosulcata

Fylostachys złotobruzdowy

Goździk montpeliański

Goździk montpeliański

Głowienka wielkokwiatowa

Głowienka wielkokwiatowa

Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Chaber białawy

Centaurea dealbata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chaber białawy, należący do rodziny astrowatych Asteracea, to bujnie rosnąca bylina o sztywnych łodygach, osiągająca około 80 cm wysokości. Ma ozdobne, powcinane liście, matowo zielone, pod spodem prawie białe.

Chaber białawy kwitnie latem: od czerwca do sierpnia. Kwiaty koloru lilioworóżowego są zebrane w pierzaste kwiatostany koszyczki o średnicy około 6 cm. Koszyczki kwiatowe znajdują się tylko na wierzchołkach pędów. Podczas kwitnienia kwiaty chętnie odwiedzają pszczoły i motyle.

Chaber białawy wymaga gleby przepuszczalnej, bogatej w wapń, o odczynie zasadowym. Najlepiej czuje się na stanowiskach suchych i słonecznych. Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane od kwietnia do czerwca do zimnego inspektu bądź na rozsadniku. Do gruntu, na miejsce stałe, wysadzamy rośliny we wrześniu, w rozstawie 25–45 cm. Kwitnie w następnym roku po posadzeniu.

Chaber białawy nadaje się na duże rabaty bylinowe, a także do nasadzeń naturalistycznych w małych grupach po 3–10 roślin razem. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.