Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Serduszka wspaniałe

Serduszka wspaniałe

Jaskier wielki

Jaskier wielki

Skalnica 'Peter Pan'

Skalnica ‘Peter Pan’

Rudbekia błyskotliwa

Rudbekia błyskotliwa

Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Bodziszek wielkopłatkowy

Geranium platypetalum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bodziszek wielkopłatkowy to bylina z rodziny bodziszkowatych Geraniacea, pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu i Iranu. Osiąga wysokość 40 – 70 cm. Liście ma duże, okrągłe, owłosione, lekko powcinane o charakterystycznym zapachu. Przebarwiają się jesienią na żółto lub pomarańczowo. Jest całkowicie mrozoodporny.

Bodziszek wielkopłatkowy kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są duże, fioletowoniebieskie. Kwitnie bardzo obficie, a w dobrych warunkach uprawy powtarza kwitnienie.
Wymaga stanowiska półcienistego, gleby próchniczej o odczynie obojętnym. Najlepiej rośnie w glebie wilgotnej, wtedy znosi nawet pełne nasłonecznienie.

Bodziszek wielkopłatkowy stosowany jest na rabaty, do grup na trawnikach, w założeniach naturalistycznych, pod drzewami i krzewami, a także do ogrodów skalnych.
Rozmnaża się przez podział rośliny, wysiew nasion oraz sadzonki kłączowe w terminie od grudnia do marca.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.