Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Bodziszek himalajski

Geranium himalayense
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, lekko płożacy
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bodziszek himalajski prawdopodobnie pochodzi z Azji. W Polsce można go spotkać w ogrodach prywatnych oraz w zieleni miejskiej. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek himalajski - opis

Bodziszek himalajski ma wzniesiony, lekko płożący się pokrój. Z czasem ładnie się krzewi, tworząc kępy. Nie osiąga dużych rozmiarów, najczęściej dorasta do 30-40 cm wysokości. Liście są bardzo ładne, ciemnozielone. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do lipca. Często dochodzi do powtórzenia kwitnienia we wrześniu. Kwiaty są średniej wielkości, najczęściej w kolorze fioletowym lub niebieskofioletowym, pięciopłatkowe. Owocem jest rozłupnia, która pęka na kilka rozłupek. Nasiona bardzo często same się rozsiewają.
Ciekawe odmiana to 'Johnson Blue' o kwiatach w kolorze niebieskofioletowym.

Bodziszek himalajski - warunki uprawy

Bodziszek himalajski najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych. Bylina nie ma wysokich wymagań co do podłoża. Polecana dla początkujących ogrodników. Gleba powinna być średnio żyzna, ale dość lekka i przewiewna. Zastoiska wodne szybko mogą prowadzić do chorób grzybowych. Bodziszek himalajski dobrze znosi suszę i jest odporny na mróz.

Bodziszek himalajski - pielęgnacja

Bodziszek himalajski nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Z powodzeniem radzi sobie bez nawożenia. Podczas całego okresu wegetacji pamiętajmy o regularnym i umiarkowanym podlewaniu. Roślinę można rozmnażać z nasion, bardzo często już sama rozmnaża się w taki sposób. Inna metoda to wegetatywna przez podział rośliny.

>>Przeczytaj też: Bodziszki – gatunki polecane do ogrodu, zastosowanie bodziszków

Bodziszek himalajski - zastosowanie

Bodziszek himalajski doskonale nadaje się na rabaty bylinowe i obwódki. Pasuje także do ogrodów skalnych i brzegów oczek wodnych. Roślinę z powodzeniem można uprawiać w pojemniku. Ładnie się rozrasta i może być ozdobą balustrady czy też schodów. Nadaje się także na kwiat cięty, ponieważ długo utrzymuje się w wazonie w stanie nienaruszonym.

Poznaj inne gatunki bodziszków:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.