Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Sadziec purpurowy

Sadziec purpurowy

Przetacznik armeński

Przetacznik armeński

Chaber białawy

Chaber białawy

Wawrzynek główkowy

Wawrzynek główkowy

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Bodziszek himalajski

Geranium himalayense
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, lekko płożacy
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bodziszek himalajski prawdopodobnie pochodzi z Azji. W Polsce można go spotkać w ogrodach prywatnych oraz w zieleni miejskiej. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek himalajski - opis

Bodziszek himalajski ma wzniesiony, lekko płożący się pokrój. Z czasem ładnie się krzewi, tworząc kępy. Nie osiąga dużych rozmiarów, najczęściej dorasta do 30-40 cm wysokości. Liście są bardzo ładne, ciemnozielone. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do lipca. Często dochodzi do powtórzenia kwitnienia we wrześniu. Kwiaty są średniej wielkości, najczęściej w kolorze fioletowym lub niebieskofioletowym, pięciopłatkowe. Owocem jest rozłupnia, która pęka na kilka rozłupek. Nasiona bardzo często same się rozsiewają.
Ciekawe odmiana to 'Johnson Blue' o kwiatach w kolorze niebieskofioletowym.

Bodziszek himalajski - warunki uprawy

Bodziszek himalajski najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych. Bylina nie ma wysokich wymagań co do podłoża. Polecana dla początkujących ogrodników. Gleba powinna być średnio żyzna, ale dość lekka i przewiewna. Zastoiska wodne szybko mogą prowadzić do chorób grzybowych. Bodziszek himalajski dobrze znosi suszę i jest odporny na mróz.

Bodziszek himalajski - pielęgnacja

Bodziszek himalajski nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Z powodzeniem radzi sobie bez nawożenia. Podczas całego okresu wegetacji pamiętajmy o regularnym i umiarkowanym podlewaniu. Roślinę można rozmnażać z nasion, bardzo często już sama rozmnaża się w taki sposób. Inna metoda to wegetatywna przez podział rośliny.

>>Przeczytaj też: Bodziszki – gatunki polecane do ogrodu, zastosowanie bodziszków

Bodziszek himalajski - zastosowanie

Bodziszek himalajski doskonale nadaje się na rabaty bylinowe i obwódki. Pasuje także do ogrodów skalnych i brzegów oczek wodnych. Roślinę z powodzeniem można uprawiać w pojemniku. Ładnie się rozrasta i może być ozdobą balustrady czy też schodów. Nadaje się także na kwiat cięty, ponieważ długo utrzymuje się w wazonie w stanie nienaruszonym.

Poznaj inne gatunki bodziszków:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.