Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

funkia undulata 'Univittata'

Funkia falista 'Univittata'

Złocień Weyricha

Złocień Weyricha

Miłek amurski

Miłek amurski

Mącznica lekarska

Mącznica lekarska

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Bodziszek czerwony

Geranium sanguineum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 40 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bodziszek czerwony, nazywany również bodziszkiem krwistym, to niewysoka bylina należąca do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek czerwony - opis

Bodziszek czerwony dorasta do 40-50 cm wysokości. W naturze rośnie na terenie Azji i Europy (w tym również w Polsce), gdzie chętnie zasiedla słoneczne łąki, zbocza i obrzeża lasów. W ogrodach bodziszek czerwony uprawiany jest ze względu na piękne kwiaty, które - w zależności od odmiany - mogą mieć kolor czerwony ('Max Frei'), różowy ('Elke') lub biały ('Album').
Bodziszek czerwony rozpoczyna kwitnienie zazwyczaj w maju i kwitnie nieprzerwanie aż do września.
Bodziszek czerwony tworzy niskie, gęste, zwarte kępy zielonych, niewielkich, klapowanych i mocno powcinanych liści. Kępy te z czasem rozrastają się w duże, zielone poduchy. Jesienią liście bodziszka czerwonego przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor i są ciekawą dekoracją ogrodu.

Bodziszek (geranium) uprawa

Bodziszek czerwony to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych oraz na lekkich, wapiennych podłożach. Urośnie jednak również na słabych, żwirowo-gliniastych bądź jałowych glebach.
Bodziszek czerwony jest mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia. Najlepszym sposobem rozmnażania bodziszka czerwonego jest podział rozrośniętej kępy, gdyż rośliny rozmnażane z siewu mogą nie powtórzyć cech odmianowych.

Bodziszek - byliny na skalniaki i nie tylko

Bodziszek czerwony jest znakomitą rośliną okrywową. Jest polecany do sadzenia na murkach, skarpach i rabatach. Znakomicie nadaje się także do nasadzeń naturalistycznych oraz na skalniaki.

>>Przeczytaj też: Bodziszki – gatunki polecane do ogrodu, zastosowanie bodziszków

Poznaj inne gatunki bodziszków:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.