Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Bodziszek czerwony

Geranium sanguineum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 40 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bodziszek czerwony, nazywany również bodziszkiem krwistym, to niewysoka bylina należąca do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek czerwony - opis

Bodziszek czerwony dorasta do 40-50 cm wysokości. W naturze rośnie na terenie Azji i Europy (w tym również w Polsce), gdzie chętnie zasiedla słoneczne łąki, zbocza i obrzeża lasów. W ogrodach bodziszek czerwony uprawiany jest ze względu na piękne kwiaty, które - w zależności od odmiany - mogą mieć kolor czerwony ('Max Frei'), różowy ('Elke') lub biały ('Album').
Bodziszek czerwony rozpoczyna kwitnienie zazwyczaj w maju i kwitnie nieprzerwanie aż do września.
Bodziszek czerwony tworzy niskie, gęste, zwarte kępy zielonych, niewielkich, klapowanych i mocno powcinanych liści. Kępy te z czasem rozrastają się w duże, zielone poduchy. Jesienią liście bodziszka czerwonego przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor i są ciekawą dekoracją ogrodu.

Bodziszek (geranium) uprawa

Bodziszek czerwony to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych oraz na lekkich, wapiennych podłożach. Urośnie jednak również na słabych, żwirowo-gliniastych bądź jałowych glebach.
Bodziszek czerwony jest mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia. Najlepszym sposobem rozmnażania bodziszka czerwonego jest podział rozrośniętej kępy, gdyż rośliny rozmnażane z siewu mogą nie powtórzyć cech odmianowych.

Bodziszek - byliny na skalniaki i nie tylko

Bodziszek czerwony jest znakomitą rośliną okrywową. Jest polecany do sadzenia na murkach, skarpach i rabatach. Znakomicie nadaje się także do nasadzeń naturalistycznych oraz na skalniaki.

>>Przeczytaj też: Bodziszki – gatunki polecane do ogrodu, zastosowanie bodziszków

Poznaj inne gatunki bodziszków:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.