Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Błystek okazały

Lampranthus spectabilis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, płożący się
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Błystek okazały pochodzi z obszaru RPA. W naszym kraju nie jest popularny, choć z powodzeniem można go uprawiać, zwłaszcza w ciepłych rejonach kraju. Należy do rodziny pryszczyrnicowatych (Aizoaceae).

Błystek okazały - opis

Błystek okazały jest krótkowieczną byliną o kępiastym, płożącym pokrój. Zazwyczaj osiąga od 20 do 30 cm wysokości. Pędy są giętkie, pokryte rosnącymi parami mięsistymi, szarozielonymi liśćmi o cylindrycznym lub trójkątnym kształcie.
Błystek kwitnie od czerwca aż do września. Bywa, że powtarza kwitnienie w sezonie (zależy to od warunków pogodowych). Kwiaty są dość duże, podobne do kwiatów stokrotki, ukazują się w dużej liczbie na końcach pędów, wydzielają bardzo przyjemny zapach, są różowe (rzadziej białe), podczas słonecznej pogody w pełni otwarte. Owocem są nieduże torebki, które otwierają się wyłącznie podczas wilgotnej pogody, wyrzucając nasiona.

Przeczytaj też: Długowieczne byliny kwitnące – gwarancja ładnej dekoracji w ogrodzie

Błystek okazały - warunki uprawy

Błystek okazały najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym, osłoniętym od wiatrów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Na glebach jałowych roślina będzie tworzyć masę zieloną, ale z małą liczbą kwiatów.
Błystek wytrzymuje krótkotrwałe spadki temperatur, jednak nie zimuje w gruncie. Bywa podatny na porażenie mącznikiem prawdziwym.

Błystek okazały - pielęgnacja

Od momentu pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych roślinę warto wzmacniać nawozem mineralnym płynnym. W sierpniu najlepiej odciąć fragment kępy i wsadzić do doniczki. W takim stanie roślina będzie zimować w pomieszczeniu, taką zimującą roślinę podlewamy co dwa tygodnie. Podłoże do uprawy błystka wymaga drenowania. Rozmnaża się zarówno przez wysiew nasion, jak i przez podział.

Błystek okazały - zastosowanie

Błystek okazały uprawia się jako roślinę jednoroczną w gruncie. Bardzo ładnie prezentuje się na obwódkach, wzdłuż alejki bądź jako uzupełnienie rabaty założonej na skarpie. Można ją uprawiać również w pojemnikach i na okres letni, kiedy kwitnienie jest obfite, wystawiać na balkon, taras czy parapet okienny.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.