Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dyptam jesionolistny

Dyptam jesionolistny

Świerząbek orzęsiony

Świerząbek orzęsiony

Goździk montpeliański

Goździk montpeliański

Lawenda wąskolistna = Lawenda lekarska

Lawenda wąskolistna = Lawenda lekarska

Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Bergenia sercowata

Bergenia cordifolia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 25 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów
Opis:

Bergenia jest byliną z rodziny skalnicowatych Saxifragaceae. Pochodzi z gór Azji Środkowej. Osiąga 25–40 cm wysokości, tworzy mocne, do połowy wystające ponad powierzchnie gleby kłącze. Liście bergenii są duże, sercowate, skórzaste i zimozielone, wyrastają na długich ogonkach. Różowo-liliowe kwiaty bergenii, osadzone na grubym pędzie kwiatowym, pojawiają się od kwietnia do maja.

Bergenia jest byliną długowieczną i może pozostać na jednym miejscu nawet do 10 lat. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych, jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki uprawy i wytrzymała na mrozy, może być sadzona na różnych stanowiskach – w słońcu i w cieniu, także pod drzewami. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych.
Bergenię często sadzi się w grupach, stosuje się ją na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych i na murki kwiatowe (w szczeliny).

Rośliny rozmnaża się przez podział roślin wczesną wiosną. Do tego celu wybierane są rośliny duże i dobrze rozrośnięte. Bergenię można także rozmnażać przez podział półzdrewniałego kłącza na odcinki 8–10 cm. Poszczególne części umieszcza się płasko w piasku w skrzynkach, które przetrzymuje się w inspektach. Po wytworzeniu pędów sadzi się je pojedynczo do doniczek. Po roku rośliny nadają się do wysadzenia na miejsce stałe w rozstawie 40 x 30 cm.

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • 030520111000.jpg
    Fot: Maria Jurzysta
  • DSCN0413.JPG
    Fot: Bergenia
  • WP_20140501_005.jpg
    Fot: anka
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (10)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.