Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

funkia 'Dust Devil'

Funkia 'Dust Devil'

Szkarłatka amerykańska

Szkarłatka amerykańska

Akant miękki

Akant miękki

Wiązówka błotna 'Variegata'

Wiązówka błotna 'Variegata'

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Bergenia grubolistna

Bergenia crassifolia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bergenia grubolistna to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie na terenie Azji. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Liście są sercowate lub szerokojajowate, mięsiste, o lekko ząbkowanych brzegach. Drobne, pięciopłatkowe, różowe kwiaty zebrane są w grupach na długim pędzie kwiatostanowym. Bergenia grubolistna kwitnie od kwietnia do maja. Owocem jest torebka.

Bergenia grubolistna jest mało wymagająca i poleca się ją nawet osobom początkującym. Wytrzymuje różnorodne stanowiska – od nasłonecznionych po zacienione. Najlepiej jednak rośnie w miejscach lekko osłoniętych. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Toleruje gorsze typy gleb. To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W czasie suszy bergenia powinna być podlewana. W zasadzie nie wymaga nawożenia. W początkowym okresie uprawy zaleca się ją regularnie odchwaszczać. Należy unikać nadmiernej wilgoci – może być wtedy porażana przez choroby grzybowe.

Bergenię grubolistną warto wykorzystać do zakładania cienistych rabat. Jest dobrym uzupełnieniem dla roślin o ozdobnych kwiatach. Nadaje się także na skalniaki i do dekoracji oczek wodnych. Można ją sadzić pod koroną drzew. Liście (i czasem kwiaty) wykorzystuje się w bukieciarstwie. To gatunek wykorzystywany w ziołolecznictwie.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.