Belamkanda chińska - Belamcanda chinensis

2020-07-16 15:58

Belamkanda chińska pochodzi z Azji - z Chin (jak sama nazwa wskazuje). W Polsce jest mało znana, można ją spotkać głównie u kolekcjonerów. Inna nazwa to iksja chińska. Należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

Spis treści

  1. Belamkanda chińska - opis
  2. Belamkanda chińska - warunki uprawy
  3. Belamkanda chińska - pielęgnacja
  4. Belamkanda chińska - zastosowanie

Belamkanda chińska - opis

Belamkanda chińska to bylina ozdobna, która żyje stosunkowo krótko. Ma kępiasty i lekko wzniesiony pokrój. Osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Tworzy spichrzowe kłącze, z którego wyrastają zielone mieczykowate liście (podobne do liści irysów). Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w czerwcu (jeżeli pogoda jest sprzyjająca) i może trwać aż do lipca. Kwiatostan jest przedłużeniem pędu, na którym wyrastają liście. Kwiaty mają średnią wielkość, są sześciopłatkowe, pomarańczowo-czerwone. Pod koniec lata na roślinie pojawiają się owoce - brązowe torebki, które dość szybko pękają i odsłaniają czarne, kuliste nasiona przytwierdzone do dna kwiatowego (wtedy całość podobna jest do jeżyny). Gatunek bardzo łatwo samodzielnie się rozsiewa.

Belamkanda chińska - warunki uprawy

Najlepsze stanowisko do uprawy belamkandy powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od przeciągów. Dobrze, aby gleba była przepuszczalna i lekko próchnicza. Roślina nie ma dużych wymagań co do podłoża. Dobrze rośnie, gdy lato jest długie i ciepłe. Zbyt duża ilość wody w glebie zimą powoduje gnicie całej rośliny. Belamkanda jest odporna na szkodniki oprócz ślimaków.

Belamkanda chińska - pielęgnacja

Aby utrzymać co roczne bujne kwitnienie belamkandę warto na wiosnę wzmacniać nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Przekwitłe kwiaty należy usuwać - zwiększy to kwitnienie w kolejnym sezonie. Zaleca się okryć roślinę na zimę, bowiem w bezśnieżne zimy może przemarzać. Z racji tego, że jest ona dość krótkowieczna warto zbierać co roku nasiona belamkandy i regularnie ją dosiewać. Przeważnie nie kwitnie w pierwszym roku po posianiu. Belamkandę można też rozmnażać przez podział kłączy, jednak ten sposób jest dość skomplikowany.

Belamkanda chińska - zastosowanie

Belamkanda chińska to idealna roślina na rabaty jednoroczne i wieloletnie. Można ją uprawiać również w doniczce, wtedy będzie mogła stać się ozdobą balkonu lub tarasu. Jednak pamiętajmy, aby na zimę przenieść ją do chłodnego pomieszczenia. Gatunek wykorzystywany jest również w bukieciarstwie, bowiem belamkanda nadaje się na kwiat cięty. Roślina wykazuje właściwości lecznicze.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wzniesiony
Wysokość 60 cm - 90 cm
Pokrój lekko kępiasty