Aster nowobelgijski - Aster novi-belgii

2020-07-16 15:58

Aster nowobelgijski jest byliną z rodziny złożonych (Compositae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Rośliny silnie się rozrastają, szybko wytwarzając liczne rozłogi i odrosty korzeniowe. Wśród licznych odmian znaleźć można zarówno wysokie (ponad 1 m), jak i karłowe (40–60 cm).

Aster nowobelgijski kwitnie obficie od końca sierpnia do listopada. Tworzy silnie rozgałęziające się kwiatostany – koszyczki o średnicy 2,5–3 cm, w których kwiaty języczkowe mają barwę białą, niebieską, liliową, fioletową, różową, czerwoną i wiśniową w różnych odcieniach.

Aster nowobelgijski wymaga gleby żyznej, próchnicznej oraz słonecznego bądź półcienistego stanowiska. Rośliny sadzi się co 80–100 cm na rabatach bylinowych, w grupach w ogrodach i parkach. Aster nowobelgijski nadaje się też na kwiat cięty. Ze względu na silny wzrost rośliny muszą być przesadzane i odmładzane co 3–5 lat.

Aster nowobelgijski najłatwiej rozmnożyć przez podział roślin. Dzielenie polega na odejmowaniu jednorocznych lub dwuletnich rozłogów o długości 15–20 cm. Rozłogi te powinny pochodzić z zewnętrznej części karp i mieć młode korzenie. Ten gatunek astra można rozmnażać również przez sadzonki pobierane w maju–czerwcu z młodych pędów. Sadzonkuje się je do inspektu, a w lipcu wysadza na rozsadniku lub do doniczek. Tak rozmnożone rośliny powinny zakwitnąć jesienią.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 1 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - XI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony