Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Penstemon

Penstemon

Pustynnik himalajski

Pustynnik himalajski

Rozchodnik kaukaski 'Roseum'

Rozchodnik kaukaski

funkia 'Golden Scepter'

Funkia 'Golden Scepter'

Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Aster nowoangielski

Aster novae-angliae
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, zwarty
Wysokość: 1,3 m - 1,8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, różowa, czerwona, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • Aster nowoangielski  'Alma Potschke'
    Fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak
  • aster angielski.jpg
    Fot: Regina Kuć
Opis:

Aster nowoangielski to bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Jej pędy 130–180 cm wysokości są proste i sztywne, u dołu zdrewniałe, a liście gęsto osadzone na pędach, szarawe i szorstkie.
Aster nowoangielski kwitnie od września do listopada. Kwiatostany mają barwę od różowej, przez karminową, po fioletową i niebieskawą, są osadzone w górnej części rozgałęziających się pędów tworząc zwarte, baldachokształtne wiechy. Zamykają się podczas deszczu, wieczorem i po ścięciu (nie nadaje się więc na kwiat cięty).

Aster nowoangielski należy do jednych z najbardziej cenionych bylin. W ogrodach można go sadzić na rabatach, zakładać z nich grupy ogrodowe, nadaje się także na ogródki skalne. Wybierając miejsce dla tego gatunku astra należy wziąć pod uwagę wysokość roślin. Sadzi się je co 50–60 cm.

Aster nowoangielski odznacza się dużą żywotnością i trwałością. Nie jest wybredne odnośnie warunków glebowych, jednak preferuje glebę żyzną, przepuszczalną. Źle rośnie tylko na glebach zbyt suchych, podmokłych. Lubi też słoneczne stanowisko (nazywany jest „dzieckiem słońca”), źle rośnie w miejscach silnie zacienionych.
Podczas wegetacji astry należy podlewać i nie dopuścić do zachwaszczenia. Nie wymagają częstego przesadzania, mogą rosnąć w jednym miejscu wiele lat. Nie wymagają okrycia na zimę.

Aster nowoangielski rozmnaża się przez podział roślin wiosną lub jesienią albo wiosną z półzdrewniałych sadzonek.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.