Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

żuraweczka 'Sweet Tea'

Żuraweczka 'Sweet Tea' = Żurawkotenella 'Sweet Tea'

Pełnik europejski

Pełnik europejski

Serduszka okazałe

Serduszka okazałe

Miechunka rozdęta

Miechunka rozdęta

Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Aster krzaczasty

Aster dumosus = Symphyotrichum dumosum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, kępiasty
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

 • Fot: photos.com
 • Fot: photos.com
 • Aster krzaczasty
  Fot: www.thinkstockphotos.com
 • SSA43757.JPG
  Fot: B.H.
 • SSA43758.JPG
  Fot: B.H.
 • SSA43761.JPG
  Fot: B.H.
 • SSA43760.JPG
  Fot: B.H.
 • SSA43769.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
Opis:

Aster krzaczasty jest byliną (rośliną wieloletnią) pochodzącą z Ameryki Północnej, gdzie porasta trawiaste prerie, brzegi rzek i jezior. W Polsce aster krzaczasty nie występuje w stanie dzikim. Jego nazwa pochodzi od kulistego, zwartego pokroju, tworzącego krzaki.

Aster krzaczasty - opis

Aster krzaczasty to najniższy z gatunków astrów bylinowych. Roślina osiąga 20-50 cm wysokości. Pędy z delikatnym owłosieniem są  lekko wzniesione. Liście astra krzaczastego są niewielkie, ciemnozielone, o kształcie wąskim i lancetowatym. Najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są kwiaty, zebrane na szczycie pędów w kwiatostany zwane koszyczkami, które składają z dwóch rodzajów kwiatów. Kwiaty rurowate wypełniają wnętrze i mają żółty kolor, natomiast języczkowate ułożone są na zewnątrz i mogą mieć różne odcienie koloru fioletowego, niebieskiego, różowego bądź białego. Koszyczki zebrane są w rozgałęzione wiechy. Aster krzaczasty kwitnie od sierpnia do października. Na rynku obecne są także odmiany kwitnące nawet pod koniec jesieni.
Aster krzaczasty jest rośliną bogatą w pyłek kwiatowy i nektar. Kolor kwiatów oraz zapach przyciąga owady, zwłaszcza motyle i pszczoły.

>>Przeczytaj też: Astry - najpiękniejsze kwiaty w jesiennym ogrodzie

Odmiany astra krzaczastego

Do ciekawych odmian astra krzaczastego należą:

 • niebieska ‘Lady in Blue’,
 • różowo-fioletowa ‘Herbstgruss von Bresserhoh’,
 • karminowa ‘Alice Haslam’,
 • biała ‘Snowsprite’,
 • różowa ‘Profesor Anton Kippenberg’.

Poznaj inne gatunki astrów: aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, aster alpejski,

>>Przeczytaj też: Astry chińskie – kwiaty jesieni. Odmiany i pielęgnacja astrów chińskich

Aster krzaczasty - uprawa

Aster krzaczasty jest rośliną mało wymagającą. Jednocześnie trwałą i żywotną. Szybko się rozrasta, zapełniając teren. Idealne jest dla niego stanowisko słoneczne lub półcieniste z glebą żyzną i przepuszczalną. Roślina powinna mieć stale wilgotne podłoże, jednak zalewowe tereny jej nie służą. Nawozy wieloskładnikowe stosowane na wiosnę, zwiększają zdrowotność i żywotność astra. Gdy roślina przekwita należy przyciąć ją przy ziemi przed pojawieniem się pierwszych śniegów.
Aster krzaczasty to bylina mrozoodporna.

Pielęgnacja astra krzaczastego

Aster krzaczasty rozmnaża się wiosną po przez podział młodych kęp bądź za pomocą sadzonek wierzchołkowych pobieranych w maju, a następnie ukorzenianych. Ze względu na to, że aster krzaczasty szybko wyeksploatuje glebę, na której rośnie, pamiętajmy o konieczności przesadzania go w nowe miejsce co 3-4 lata.

Aster krzaczasty jest wrażliwy na choroby grzybowe, takie jak: szara pleśń i mączniak prawdziwy. Aby zapobiegać występowaniu tych chorób, ważne jest zapewnienie dobrej cyrkulacji między kępami roślin. Rozstawa 30 x 30 będzie idealna. Czasami atakowana jest przez ślimaki i mszyce.

Aster krzaczasty - zastosowanie w ogrodzie

W Polsce aster krzaczasty ceniony jest za ogromną wartość dekoracyjną. Ze względu na swój rozmiar doskonale nadaje się na obwódki rabat wzdłuż ścieżek i wokół chodników. Dobrze prezentuje się także na rabatach skalnych, skarpach oraz pod murkami. Nadaje rabacie ciekawy nastrój w stylu wiejsko-rustykalnym.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.