Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Werbena ogrodowa

Verbena × hybrida
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający, wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, pomarańczowa, fioletowa, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Werbena ogrodowa w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny werbenowatych Verbenaceae. Jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania gatunków werbeny pochodzących z Ameryki Południowej.

 

Werbena ogrodowa - kwiat

 

Pędy werbeny pokryte są włoskami, liście są podłużne, karbowane. Werbena kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty w zależności od odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; mogą być jednolite lub z tzw. oczkiem. Płatki mogą mieć też plamki lub kreski innej barwy. Kwiaty zebrane są w dekoracyjne, gęste kwiatostany o kształcie główki.

>>Przeczytaj też: Werbeny – kwiaty na balkon, taras i do ogrodu. Zdjęcia pięknych odmian werbeny

Odmiany ogrodowe werbeny zostały podzielone na 2 grupy:

  • o łodygach wzniesionych (wysokość roślin wynosi 20–30 cm),
  • o pędach długich, zwisających (długość pędów nawet 40–50 cm).

 

Odmiany o wzniesionych łodygach sadzi się na rabatach, często jako rośliny obwódkowe. Znakomicie nadają się także do obsadzania mis, pojemników, skrzynek balkonowych. Odmiany zwisające najlepiej prezentują się w wiszących koszach lub w skrzynkach balkonowych.

 

Werbena uprawa

Werbeny wymagają gleby próchnicznej, przepuszczalnej, o pH 6,0–8,0 oraz słonecznego stanowiska. Są wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego sadzimy je dopiero po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
Rośliny należy podlewać codziennie, a podczas kwitnienia zasilać nawozem do roślin kwitnących. Trzeba także usuwać przekwitłe kwiatostany oraz suche łodygi.

 

 

Werbeny - rozmnażanie

 

Aby werbeny zdobiły nasz ogród , taras lub balkon jak najdłużej, najlepiej zakupić już kwitnące egzemplarze. Można jednak pokusić się o samodzielne rozmnożenie roślin wysiewając nasiona w lutym do skrzynek w domu, szklarni lub ciepłym inspekcie. Kiedy siewki podrosną należy je przepikować do osobnych doniczek i ustawić na przykład na słonecznym parapecie. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły, należy przyciąć pędy główne. W drugiej połowie maja rośliny można sadzić do gruntu w ogrodzie lub do skrzynek bądź pojemników ustawionych potem na tarasie lub balkonie. Jesienią można rośliny krótko przyciąć, przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, a wiosną przesadzić do świeżego podłoża i ustawić w jasnym miejscu.

Poznaj kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.