Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bratek ogrodowy

Bratek ogrodowy

Celozja kłosowa

Celozja kłosowa

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Koleus Blumego

Koleus Blumego

Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Solandra wielka

Solandra maxima
Kategoria: Doniczkowe,Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Solandra wielka pochodzi z Meksyku. W Polsce nie występuje w naturze, jest jednak uprawiana jest przez kolekcjonerów jako roślina pojemnikowa lub sadzona w gruncie. Należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae).

Solandra wielka - opis

Solandra wielka to roślina trująca - warto na nią uważać, jeśli mamy dzieci czy też zwierzęta. Ma pnący pokrój. W naturalnym środowisku dorasta do 12 m wysokości, jednak uprawiana w pojemnikach osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, naprzemianległe, skórzaste.
Solandra wielka najczęściej kwitnie kilka razy w roku, w okresie od lutego do maja. Kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne - duże, ciemnożółte, przyjemnie pachną (zapach podobny jest do kokosa). Na środku każdego płatka zaznaczona jest ciemna smuga, która ciągnie się do wnętrza gardzieli. Na roślinie mogą pojawiać się nasiona - kuliste jagody.

Solandra wielka - warunki uprawy

Solandra wielka bezwzględnie wymaga stanowiska słonecznego oraz ciepłego. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne oraz średnio wilgotne. Okazy rosnące w gruncie lepiej dobrze okryć na zimę, ponieważ roślina może szybko zostać uszkodzona przez mróz. Okazy doniczkowe na okres jesienno-zimowy dobrze umieścić w szklarni lub w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (np. na klatce schodowej).

Solandra wielka - pielęgnacja

Jeżeli zależy nam na zwartym pokroju rośliny, wtedy można ją przycinać. Solandra dość szybko rośnie, dlatego dobrze znosi cięcie. W okresie letnim warto regularnie podlewać roślinę. Nie wymaga nawożenia, chyba że zaobserwujemy, że nie zakwitła w danym roku. Wtedy można zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy, najlepiej wiosną.
Solandra rozmnaża się w sposób generatywny przez nasiona.

Solandra wielka - zastosowanie

Solandra wielka najczęściej uprawiana jest w pojemnikach. Polecana jest raczej do dużych ogrodów. To ciekawa propozycja dekoracji balkonu bądź tarasu. Roślina wykazuje tendencję do wspinania się - warto więc wykorzystać ją do zasłonięcia mało atrakcyjnego miejsca.
Solandrę wykorzystuje się do produkcji środków odurzających.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.