Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pelargonia

Pelargonia

Celozja kłosowa

Celozja kłosowa

Scewola

Scewola

Koleus Blumego

Koleus Blumego

Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Solandra wielka

Solandra maxima
Kategoria: Doniczkowe,Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Solandra wielka pochodzi z Meksyku. W Polsce nie występuje w naturze, jest jednak uprawiana jest przez kolekcjonerów jako roślina pojemnikowa lub sadzona w gruncie. Należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae).

Solandra wielka - opis

Solandra wielka to roślina trująca - warto na nią uważać, jeśli mamy dzieci czy też zwierzęta. Ma pnący pokrój. W naturalnym środowisku dorasta do 12 m wysokości, jednak uprawiana w pojemnikach osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, naprzemianległe, skórzaste.
Solandra wielka najczęściej kwitnie kilka razy w roku, w okresie od lutego do maja. Kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne - duże, ciemnożółte, przyjemnie pachną (zapach podobny jest do kokosa). Na środku każdego płatka zaznaczona jest ciemna smuga, która ciągnie się do wnętrza gardzieli. Na roślinie mogą pojawiać się nasiona - kuliste jagody.

Solandra wielka - warunki uprawy

Solandra wielka bezwzględnie wymaga stanowiska słonecznego oraz ciepłego. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne oraz średnio wilgotne. Okazy rosnące w gruncie lepiej dobrze okryć na zimę, ponieważ roślina może szybko zostać uszkodzona przez mróz. Okazy doniczkowe na okres jesienno-zimowy dobrze umieścić w szklarni lub w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (np. na klatce schodowej).

Solandra wielka - pielęgnacja

Jeżeli zależy nam na zwartym pokroju rośliny, wtedy można ją przycinać. Solandra dość szybko rośnie, dlatego dobrze znosi cięcie. W okresie letnim warto regularnie podlewać roślinę. Nie wymaga nawożenia, chyba że zaobserwujemy, że nie zakwitła w danym roku. Wtedy można zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy, najlepiej wiosną.
Solandra rozmnaża się w sposób generatywny przez nasiona.

Solandra wielka - zastosowanie

Solandra wielka najczęściej uprawiana jest w pojemnikach. Polecana jest raczej do dużych ogrodów. To ciekawa propozycja dekoracji balkonu bądź tarasu. Roślina wykazuje tendencję do wspinania się - warto więc wykorzystać ją do zasłonięcia mało atrakcyjnego miejsca.
Solandrę wykorzystuje się do produkcji środków odurzających.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.