Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: photos.com

Scewola

Scaevola aemula
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty, zwisający
Wysokość: do 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, niebieskofiletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

W naturze scewola jest byliną, ale u nas jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny godeniowatych Goodeniaceae. Scewola silnie się rozkrzewia, ma zwisające pędy osiągające do około 60 cm długości.
Scewola kwitnie od czerwca do przymrozków. Kwiaty są niebieskofioletowe, fioletowe lub białe (w zależności od odmiany), o ciekawym układzie płatków przypominającym wachlarzyk zbudowany z pięciu płatków. Liście scewoli są zielone, ostro ząbkowane, podłużne, mają około 5 cm długości.
Dla scewoli najlepsze jest stanowisko słoneczne. Podłoże musi mieć kwaśny odczyn (najlepiej do sadzenia wykorzystać specjalne podłoże do azalii i różaneczników) – tylko wtedy będzie obficie kwitła. Scewolę należy podlewać systematycznie, tak aby ziemia w pojemniku była stale lekko wilgotna. Jeśli roślina ma za mało wody, wtedy szybko więdnie. Konieczne jest także nawożenie: albo jednorazowo na początku sezonu nawozem wolno działającym, albo wielokrotnie od wiosny do sierpnia raz w tygodniu stosując nawóz wieloskładnikowy.
Scewola to znakomita roślina balkonowa, szczególnie polecana do wiszących pojemników na nasłonecznione balkony (o wystawie południowej). Znakomicie nadaje się do tworzenia kompozycji w pojemnikach.
W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, np. ‘Blue Wonder’, ‘Alba’, ‘Zig Zag’, ‘Pink Ribbon’, ‘Diamond’.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.