Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Begonia Tenella

Begonia Tenella

Lobelia

Lobelia przylądkowa

Bratek ogrodowy

Bratek ogrodowy

Laurencja zatokowa

Laurencja zatokowa

Balkonowe i tarasowe

lista roślin
fot: photos.com

Petunia ogrodowa

Petunia × hybrida
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: mało
Pokrój: zwisający, wzniesiony
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, niebieska, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Petunia ogrodowa jest rośliną jednoroczną z rodziny psiankowatych Solanaceae. Jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania gatunków pochodzących z Ameryki Południowej: Petunia axillaris i Petunia violacea.
Petunia ogrodowa ma pokładające się, wznoszące lub zwisające pędy. Cała jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach. Rozgałęziona łodyga jest szorstko i lepko owłosiona, a liście podłużnie lub owalnie jajowate. Liczne odmiany różnią się wysokością i pokrojem – na rynku dostępne są formy niskie, zwarte oraz o bardzo długich, zwisających lub płożących się pędach.

Petunia ogrodowa kwitnie od VI do jesieni. Kwiaty o kształcie kielicha są białe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe, często dwubarwne.

Jest to roślina wytrzymała na suszę, ale wrażliwa na wiatr i deszcz, które mogą silnie uszkodzić delikatne kwiaty. Dobrze rośnie na każdej glebie. Wymaga słonecznego stanowiska. Najczęściej sadzi się petunie do skrzynek balkonowych oraz kwietników.

Rozmnaża się ją przez nasiona wysiewane w lutym w szklarni. Ponieważ rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki, na miejsce stałe można je wysadzać dopiero po 15 maja.

Galeria zdjęć:

  • Fot: photos.com
  • Fot: photos.com
  • Fot: photos.com
  • kwiaty z naszego ogrodu - 2013 005a.JPG
    Fot: Jolanta Dębowiak
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.