Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek

Czubatka

Czubatka ubiorkolistna

plektrantus

Plektrantus = komarzyca

Laurencja zatokowa

Laurencja zatokowa

Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: photos.com

Petunia ogrodowa

Petunia × hybrida
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: mało
Pokrój: zwisający, wzniesiony
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Fot: photos.com
  • Fot: photos.com
  • Fot: photos.com
  • kwiaty z naszego ogrodu - 2013 005a.JPG
    Fot: Jolanta Dębowiak
Opis:

Petunia ogrodowa jest rośliną jednoroczną z rodziny psiankowatych Solanaceae. Jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania gatunków pochodzących z Ameryki Południowej: Petunia axillaris i Petunia violacea.
Petunia ogrodowa ma pokładające się, wznoszące lub zwisające pędy. Cała jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach. Rozgałęziona łodyga jest szorstko i lepko owłosiona, a liście podłużnie lub owalnie jajowate. Liczne odmiany różnią się wysokością i pokrojem – na rynku dostępne są formy niskie, zwarte oraz o bardzo długich, zwisających lub płożących się pędach.

Petunia ogrodowa kwitnie od VI do jesieni. Kwiaty o kształcie kielicha są białe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe, często dwubarwne.

Jest to roślina wytrzymała na suszę, ale wrażliwa na wiatr i deszcz, które mogą silnie uszkodzić delikatne kwiaty. Dobrze rośnie na każdej glebie. Wymaga słonecznego stanowiska. Najczęściej sadzi się petunie do skrzynek balkonowych oraz kwietników.

Rozmnaża się ją przez nasiona wysiewane w lutym w szklarni. Ponieważ rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki, na miejsce stałe można je wysadzać dopiero po 15 maja.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.