Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Oleander pospolity

Oleander pospolity

Piątak lancetowaty

Piątak lancetowaty

Sanwitalia rozesłana

Sanwitalia rozesłana = polegnatka

Osteospermum

Osteospermum

Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Koleus Blumego

Coleus blumei
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: żółta, czerwona, zielona, wielobarwna
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Koleus Blumego jest wieloletnią rośliną z rodziny jasnotowatych Lamiaceae, ale u nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Pochodzi z tropikalnej Afryki, Azji i Australii. Jest bardzo atrakcyjny z powodu swego ciekawego, wielobarwnego ulistnienia.

 

Koleus Blumego -  opis

 

Koleus Blumego to  roślina silnie rozkrzewiona. W zależności od odmiany osiąga 0,5–1,5 m wysokości. Łodyga koleusa jest kwadratowa, krucha, półprzezroczysta, pusta w środku, przy potarciu wydziela charakterystyczny zapach.

>>Przeczytaj też: Koleus – roślina o dekoracyjnych liściach na tarasy i balkony. Ciekawe odmiany koleusa. ZDJĘCIA

Ozdobą koleusa są jego liście – jajowate, na brzegach ząbkowane lub piłkowane, w zależności od odmiany mogą być jedno- lub wielobarwne: zielone, żółte, kremowe, różowe, czerwone, karminowe, bordowe, brązowe, purpurowo-czarne, fioletowe. Kwiaty są bardzo małe, zebrane po 3–12 w luźne kwiatostany. Najlepiej je usunąć, ponieważ są mało dekoracyjne, a osłabiają wzrost rośliny i „psują” jej wygląd.

>>Przeczytaj też: Rośliny balkonowe o ozdobnych liściach wypełniające kompozycje w pojemnikach

 

Koleus - uprawa i sadzenie

 

Koleusy nadają się do sadzenia w ogrodach na kwietnikach i rabatach. Bardzo często sadzi się je w pojemnikach oraz wiszących koszach umieszczanych na balkonach i tarasach. Można je także uprawiać jako roślina doniczkowa w mieszkaniach. Rośliny zachowują walory zdobnicze przez cały sezon. Są to rośliny łatwe w uprawie. Dobrze rosną na glebach próchniczych, przepuszczalnych. Wymagają słonecznego stanowiska oraz stałej, ale umiarkowanej wilgotności podłoża – brak wody szybko powoduje więdnięcie liści, nadmiar zaś gnicie korzeni. Częste uszczykiwanie wspomaga rozkrzewianie.

>>Przeczytaj też: Koleus Blumego – roślina pokojowa, balkonowa i rabatowa. Zastosowanie koleusa

 

Koleus - rozmnażanie przez sadzonki i nasiona

Koleusy można łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe pozyskiwane o każdej porze roku. Korzenie tworzą się na całej długości międzywęźla (nie tylko w węzłach), co sprawia, że ukorzenianie jest bardzo łatwe. Najlepiej ścięte sadzonki wstawić do wody, a po wypuszczeniu korzeni posadzić je do doniczek, przez zimę przechować w mieszkaniu, a wiosną przenieść do ogrodu, na balkon lub taras. Aby „odmłodzić” roślinę można mocno ją skrócić, w niedługim czasie wypuści nowe, młode pędy.
Można także koleus rozmnażać przez nasiona, ale otrzymuje się wtedy egzemplarze o zróżnicowanej gamie barw liści. Nasiona wysiewa się od lutego, kiełkują po około 10 dniach.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.