Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna

Celozja kłosowa

Celozja kłosowa

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Diaskia

Diaskia

Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Koleus Blumego

Coleus blumei
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: wielobarwna, żółta, czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Koleus Blumego jest wieloletnią rośliną z rodziny jasnotowatych Lamiaceae, ale u nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Pochodzi z tropikalnej Afryki, Azji i Australii. Jest bardzo atrakcyjny z powodu swego ciekawego, wielobarwnego ulistnienia.

 

Koleus Blumego -  opis

 

Koleus Blumego to  roślina silnie rozkrzewiona. W zależności od odmiany osiąga 0,5–1,5 m wysokości. Łodyga koleusa jest kwadratowa, krucha, półprzezroczysta, pusta w środku, przy potarciu wydziela charakterystyczny zapach.

>>Przeczytaj też: Koleus – roślina o dekoracyjnych liściach na tarasy i balkony. Ciekawe odmiany koleusa. ZDJĘCIA

Ozdobą koleusa są jego liście – jajowate, na brzegach ząbkowane lub piłkowane, w zależności od odmiany mogą być jedno- lub wielobarwne: zielone, żółte, kremowe, różowe, czerwone, karminowe, bordowe, brązowe, purpurowo-czarne, fioletowe. Kwiaty są bardzo małe, zebrane po 3–12 w luźne kwiatostany. Najlepiej je usunąć, ponieważ są mało dekoracyjne, a osłabiają wzrost rośliny i „psują” jej wygląd.

>>Przeczytaj też: Rośliny balkonowe o ozdobnych liściach wypełniające kompozycje w pojemnikach

 

Koleus - uprawa i sadzenie

 

Koleusy nadają się do sadzenia w ogrodach na kwietnikach i rabatach. Bardzo często sadzi się je w pojemnikach oraz wiszących koszach umieszczanych na balkonach i tarasach. Można je także uprawiać jako roślina doniczkowa w mieszkaniach. Rośliny zachowują walory zdobnicze przez cały sezon. Są to rośliny łatwe w uprawie. Dobrze rosną na glebach próchniczych, przepuszczalnych. Wymagają słonecznego stanowiska oraz stałej, ale umiarkowanej wilgotności podłoża – brak wody szybko powoduje więdnięcie liści, nadmiar zaś gnicie korzeni. Częste uszczykiwanie wspomaga rozkrzewianie.

>>Przeczytaj też: Koleus Blumego – roślina pokojowa, balkonowa i rabatowa. Zastosowanie koleusa

 

Koleus - rozmnażanie przez sadzonki i nasiona

Koleusy można łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe pozyskiwane o każdej porze roku. Korzenie tworzą się na całej długości międzywęźla (nie tylko w węzłach), co sprawia, że ukorzenianie jest bardzo łatwe. Najlepiej ścięte sadzonki wstawić do wody, a po wypuszczeniu korzeni posadzić je do doniczek, przez zimę przechować w mieszkaniu, a wiosną przenieść do ogrodu, na balkon lub taras. Aby „odmłodzić” roślinę można mocno ją skrócić, w niedługim czasie wypuści nowe, młode pędy.
Można także koleus rozmnażać przez nasiona, ale otrzymuje się wtedy egzemplarze o zróżnicowanej gamie barw liści. Nasiona wysiewa się od lutego, kiełkują po około 10 dniach.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.