Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

tunbergia

Tunbergia oskrzydlona

Psianka czylijska

Psianka czylijska

Piątak lancetowaty

Piątak lancetowaty

Szałwia błyszcząca

Szałwia błyszcząca

Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Fuksja

Fuchsia
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fuksja jest rośliną z rodziny wiesiołkowatych Onagraceae. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Nowej Zelandii.

Fuksja - krzew

Fuksje zachwycają różnorodnością form oraz oryginalnymi kwiatami. Uprawia się je jako rośliny doniczkowe i zdobi nimi w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza. Wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można zarówno pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i te o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

>>Przeczytaj też: Fuksja na balkonie: jak pielęgnować fuksję, jak zrobić sadzonki fuksji

Kwiat fuksja

Urodę swoją fuksje zawdzięczają niespotykanie pięknym, dekoracyjnym, zwisającym kwiatom o różnej budowie (pojedyncze, pełne) i ciekawej kolorystyce (jednobarwne lub wielobarwne, o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli). Fuksje kwitną od IV do X.

Fuksje - uprawa

Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o odczynie pH 6,0–6,5 i na półcienistym lub cienistym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Rośliny wymagają obfitego podlewania i cotygodniowego nawożenia. Dobrze też zapewnić im dużą wilgotność powietrza.

W naszym klimacie fuksja nie jest rośliną zimotrwałą i wymaga przechowywania w cieplejszych pomieszczeniach. Przed nastaniem zimy i pierwszych przymrozków skracamy pędy rośliny, pozostawiając jedną lub dwie pary liści. Zimą przechowujemy ją w ciemnym pomieszczeniu zapewniając 2–3 st. C (wyższa temperatura pobudzić może roślinę do przedwczesnego wypuszczania pędów). Podlewamy rzadko i oszczędnie. W ciągu kilku tygodni roślina straci wszystkie liście, ale nie zrażajmy się tym, bowiem pod koniec zimy na pewno wypuści młode pędy. W III przenosimy fuksję do cieplejszego i dobrze oświetlonego pomieszczenia, przycinamy i przesadzamy.

>>Przeczytaj też: Jak przechować fuksję do wiosny?

Rozmnażanie fuksji

Fuksje rozmnaża się przez sadzonki zielne. Pozyskując je ścinamy wierzchołki pędów (z 3 węzłami) i ukorzenia się je uprzednio usuwając parę dolnych liści. Ważny jest termin ukorzeniania sadzonek – aby otrzymać długi, mocny pień oraz ładną koronę sadzonki pobieramy od grudnia do marca z pędów dwuletnich lub jednorocznych z tzw. piętką. Ukorzeniamy je w wilgotnym piasku lub perlicie pod przykryciem (folia z otworami). Sadzonki powinny ukorzenić się w temperaturze 22–24 st. C w ciągu 2–3 tygodni. Po tym okresie ukorzenione sadzonki przesadzamy w zasobne podłoże, a po kilku tygodniach uszczykujemy wierzchołek, aby rośliny lepiej się rozkrzewiły. Po około dwóch miesiącach przesadzamy fuksje do stałych pojemników i zasilamy nawozem.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (15)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.