Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lobelia

Lobelia przylądkowa

Kobea

Kobea pnąca

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Begonia Tenella

Begonia Tenella

Balkonowe i tarasowe

lista roślin
fot: Monika Latkowska

Czubatka ubiorkolistna

Brachycome iberidifolia
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Czubatka ubiorkolistna jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych Astereceae. Pochodzi z Australii, osiąga 30–40 cm wysokości, ma delikatne, drobne pędy oraz wąskie, powcinane liście. Bardzo silnie się rozkrzewia. Pędy wzniesione są ku górze, ale u podstawy lekko się wykładają, co sprawia, że rośliny dobrze prezentują się w wiszących pojemnikach.

Czubatka ubiorkolistna kwitnie od końca maja do przymrozków. Kwiatostany tworzą podczas kwitnienia kobierce obsypane drobnymi kwiatami w kolorach od białego przez fioletoworóżowy do niebieskolila z ciemnymi bądź żółtymi „oczkami”.

Czubatka wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża, o pH około 6, zasobnego w żelazo, o stałej, umiarkowanej wilgotności. Roślina ta ma niewielkie wymagania pokarmowe, jest wrażliwa na przenawożenie, szczególnie azotem – wówczas staje się wybujała, jej pędy są wiotkie, a kwitnienie opóźnione i mniej obfite.

Czubatka ubiorkolistna bardzo dobrze reaguje na przycinanie, dzięki któremu pędy lepiej się krzewią, są sztywniejsze, a rośliny obficiej i dłużej kwitną. Jej cienkie i delikatne pędy łatwo „wyciągają się”, szczególnie gdy występują niedobory światła. Zwarte i dobrze rozkrzewione rośliny można uzyskać dzięki uszczykiwaniu oraz utrzymywaniu 12–14°C nocą. Gdy zaczną się pojawiać pąki kwiatostanowe można obniżyć temperaturę nad ranem do 10°C (tzw. chłodny poranek).
Czubatki stosuje się do obsadzania kwietników, rabat, pojemników i skrzynek balkonowych.

Czubatkę rozmnaża się przez nasiona, które można wysiewać od lutego do kwietnia. Nasiona kiełkują po 7–14 dniach w temperaturze 20–22°C. Po 4 tygodniach trzeba przepikować siewki: po kilka sztuk do doniczek o średnicy 8–10 cm i zapewnić młodym roślinom 16–18°C, a później obniżyć ją do 12–14°C. Czas uprawy rozsady wynosi około 2–3 miesiące.

Galeria zdjęć:

  • Czubatka
    Fot: Monika Latkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.