Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Fuksja

Fuksja

Osteospermum

Osteospermum

Oleander pospolity

Oleander pospolity

Sanwitalia rozesłana

Sanwitalia rozesłana = polegnatka

Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Bratek ogrodowy

Viola × wittrockiana
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • Fot: Maria Muszalska
  • Fot: photos.com
  • Fot: photos.com
  • SSA43700.JPG
    Fot: B.H.
  • SSA43715.JPG
    Fot: B.H.
Opis:

Bratek ogrodowy jest jedną z najpopularniejszych roślin zdobiących nasze ogrody i balkony. Ta dwuletnia roślina z rodziny fiołkowatych Violaceae jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania Viola tricolor z innymi gatunkami. Rośliny osiągają 10–25 cm wysokości, mają gładkie, czterokanciaste, rozgałęzione łodygi, u dołu częściowo pokładające się, górą wzniesione. Dolne liście są jajowato-sercowate, górne lancetowate.

Bratki rozpoczynają kwitnienie już jesienią w roku wysiewu, ale główna pora kwitnienia przypada na marzec–czerwiec roku następnego. Kwiaty są 5-płatkowe, mają średnicę dochodzącą w zależności od odmiany nawet do 10 cm (zwykle 6–7 cm), są osadzone pojedynczo na dość długich szypułkach wyrastających z kątów liści. To, co jest urzekające w bratkach, to bogactwo barw ich kwiatów, które dodatkowo maja aksamitny połysk i delikatnie pachną.

W uprawie znajduje się wiele grup i odmian bratków. Do bratków wczesnokwitnących należą między innymi grupy: hiemalis – odmiany z tej grupy mają małe kwiaty, kwitną obficie i są wytrzymałe na niskie temperatury, pirnańskie – mają kwiaty z tzw. oczkiem, kwitną dość wcześnie, ale o kilka dni później niż bratki z poprzedniej grupy, vorbote– mają bardzo duże kwiaty, w zarysie okrągłe, o czystych i intensywnych barwach, holenderskie wielokwiatowe – mają duże kwiaty o intensywnych kolorach. Do bratków średniowczesnych i późnych zaliczmy grupy: roggli – o bardzo dużych kwiatach w wielu intensywnych barwach, wiele odmian ma na dolnym płatku odmiennie zabarwione oczko; szwajcarskie – kwiaty duże, rośliny silnie rosnące, obficie kwitnące; mieszanka wielkokwiatowa Engelmana – bratki hodowli angielskiej o bardzo dużych kwiatach w różnych barwach (z wyjątkiem białej); olbrzymie Orchideiflora – kwiaty bardzo duże, w barwach pastelowych; brzegi płatków fryzowane, płatek dolny zgięty ku dołowi; trimardeau – kwiaty duże (mniejsze niż bratków poprzednich grup), z oczkiem na dolnych płatkach; rośliny kwitną obficie. Ponadto jest wiele mieszanek oraz odmian nie należących do wyżej wymienionych grup.

Wymaga gleb żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i słonecznego stanowiska (rośliny wysadzone w półcieniu stają się wybujałe i słabo kwitną).
Bratki stosuje się na kwietniki, obwódki, do mis i skrzynek balkonowych. Niektóre odmiany uprawiane są jako rośliny doniczkowe, można więc wykorzystać je do dekorowania wiosna naszych mieszkań. Nadają się również na kwiat cięty. Obecnie na rynku są także odmiany o zwisających pędach, niezwykle atrakcyjnie prezentujące się w wiszących pojemnikach.

Bratki rozmnaża się z nasion wysiewanych od drugiej połowy czerwca do początku lipca do inspektu lub na rozsadnik. Nasiona należy lekko przykryć ziemią, podlać i zacieniować. Po wzejściu siewki pikuje się w rozstawie 4 x 5 cm. W końcu sierpnia lub w pierwszej połowie września rozsadę sadzi się na zagony w rozstawie 15 x 15 cm. Przed zimą bratki należy nakryć gałązkami świerka. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja w rozstawie 25 x 20 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.