Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

datura

Datura = Brugmansja

Niecierpek Waleriana

Niecierpek Waleriana

Laurencja zatokowa

Laurencja zatokowa

Fuksja

Fuksja

Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Begonia kaskadowa

Begonia pendula
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa, łososiowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Begonia kaskadowa
    Fot: www.thinkstockphotos.com
Opis:

Begonia kaskadowa (syn. begonia zwisająca) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Begonie kaskadowe to mieszańce charakteryzujące się pnącym pokrojem, które nie występują w środowisku naturalnym. Pędy begonii kaskadowych osiągają 15-30 cm długości. Liście są wąskie, o ząbkowatych brzegach, kształtem przypominające nieco połówki serc.
Begonia kaskadowa kwitnie obficie przez długie miesiące. Termin kwitnienia może być różny (zwykle od czerwca do września). Kwiaty są pojedyncze lub pełne. Barwa jest zróżnicowana – biała, żółta, pomarańczowa, łososiowa, różowa i czerwona.

Begonię kaskadową najlepiej uprawiać w miejscu lekko zacienionym – wtedy nie stwarza problemów, obficie kwitnie i jest atrakcyjnie wybarwiona. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, z dobrym drenażem. Begonię tę można uprawiać zarówno w pomieszczeniach, na balkonie, jak i w ogrodzie. Do gruntu można ją sadzić od drugiej połowy maja. To gatunek wrażliwy na niskie temperatury. Zimą bulwy najlepiej umieścić w chłodnym pomieszczeniu, przysypane torfem lub piaskiem.

W czasie sezonu begonia kaskadowa wymaga regularnego podlewania i nawożenia (najlepiej nawozami organicznymi lub mineralnymi – wieloskładnikowymi). Dawki nawozów powinny być rozcieńczone – begonia źle reaguje na zasolenie podłoża. Gatunek jest wrażliwy na choroby grzybowe. Warto go profilaktycznie „traktować” ekologicznymi preparatami. Zaleca się usuwać przekwitające kwiatostany – to przedłuży kwitnienie.

Begonie kaskadowe mogą być dekoracją wnętrz, balkonów lub zadaszonych tarasów. Ze względu na swój pokrój dobrze wyglądają w wiszących pojemnikach, np. koszach. W ogrodzie można je wykorzystać do ozdoby altan oraz murków.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.